Блог

19.04.2021

Хай-тек та Зелена економіка як нова концепція відносин з навколишнім середовищем

природа и технологии

Поняття «зелена» економіка увійшло в наше життя відносно недавно. Сучасна економічна політика формує абсолютно неприпустимі стереотипи поведінки по відношенню до середовища проживання людства. Вона спрямована на надмірне споживання і виснаження природних багатств. Це призводить до глобальних природних криз.


«Зелена» економіка почала формуватися в кінці минулого століття. Це соціальне явище, орієнтоване на те, щоб зберігати суспільне благополуччя за рахунок раціонального природокористування. Прихильники «зеленої» економіки пропонують перебудову промисловості з позиції повернення кінцевих продуктів використання в виробничий цикл. Це дозволить економити споживання таких корисних копалин, як газ, нафта, що знаходяться на межі виснаження. У той же час передбачається змінити ставлення до невичерпних ресурсів - орієнтуватися на дбайливе їх використання. Постіндустріальні країни все частіше звертаються до можливостей більш екологічного розвитку. З метою зниження навантаження на навколишнє середовище необхідно оптимізувати окремі соціальні та економічні процеси. Відновлення екосистеми та природних ресурсів послужать необхідні перетворення в техногенної та політичній сфері.


Об'єднуючи в собі філософські, економічні, соціальні постулати, «зелена» економіка по-новому трактує подальший розвиток людства. Вона розглядає таку концепцію економіки, яка підтримає збалансовану взаємодію людини і природи. Тобто передбачається задовольнити потреби суспільства при зниженні навантаження на природу.


«Зелена» економіка - це система, яка об'єднує екологічні та соціальні фактори. Що, в свою чергу, дозволить знизити нерівність, поліпшити умови життя людей. Уже зараз нова економіка з теорії перетворюється в практичне спрямування. Впроваджуються як системні методи «зеленого» управління, так і реалізуються окремі екологічні напрямки в діяльності компаній.


Яскравим прикладом є розробка компанії Boston Dynamics. Випускаючи робота-собаку Spot, конструктори оснастили його рукою-маніпулятором. У демонстраційному відеоролику показано, як електронна собака спритно управляється з маніпулятором. Вона збирає речі в кімнаті, вмикає світло, може відкрити або закрити двері, переносить тяжкості або виконує малюнок крейдою. Можливості механічної кисті дозволяють роботові висаджувати садові рослини або прибирати сміття в лісосмузі.


Boston Dynamics

Розробники Boston Dynamics стверджують, що це не межа можливостей. Автоматична координація рухів забезпечується високотехнологічним API. Програма дозволяє діяти собаці Spot під прямим управлінням людини або самостійно. Користь нового робота оцінили багато хто в США. Можливості чотириногих роботів побачили і в корейській фірмі з виробництва автомобілів. Але власники Hyundai Motor вирішили купувати не окремих роботів, а безпосередньо виробництво Boston Dynamics, і готові заплатити за нього близько 1 млрд доларів.


Використання нових високотехнологічних роботів дозволить знизити навантаження на екологічну систему країни. Як бачимо, теоретичні ідеї «зеленої» економіки поступово реалізуються на практиці. Але відсутність системного екологічного управління, зміни фінансового сектора та його «зеленої» спрямованості поки що сильно гальмують вихід з екологічної кризи. Для планомірного переведення економіки на «зелені» рейки вже зараз необхідно збільшувати інвестування в природоохоронні технології, вирішувати питання переробки відходів, створювати окремі робочі місця та цілі галузі в світлі «зелених» технологій, підтримувати екологічну активність бізнесу, формувати нові стереотипи поведінки.